Oyunarşivi Youtube Sayfası

Merhaba, ne aramıştınız?

Mobil Oyunlara 1.7 Milyar $ Harcıyoruz OA
Mobil Oyunlara 1.7 Milyar $ Harcıyoruz OA


Mobil

Mobil Oyunlara Haftalık 1.7 Milyar $ Harcıyoruz !

Gün geçmiyor ki Mobil Oyun Endüstrisi rekor kırmasın. Bir analiz firması Mobil Oyun gelir istatistiklerini paylaştı. Mobil Oyunlara Haftalık Tam 1.7 Milyar Dolar..

Gün geçmiyor ki Mobil Oyun Endüstrisi rekor kırmasın..

Mobil uygulama analiz şirketi App Anie’nin yayınladığıbir makalede mobil oyun endüstrisi pazarının 2021 yılı 2.çeyrek gelirlerini paylaştı. Bu rapora göre 2021 yılının 2. çeyreğinde Mobil oyunlara küresel bazda tam 1.7 milyar dolar harcanmış hem de haftada. Bu durum 2021 yılı 1. çeyreğinden 2 milyar dolar artış demek.

Mobil Oyunlara Haftada 1.7 Milyar OA

Pandeminin küresel bazda oyun ekosisteminde yarattığı ivmenin devam ettiği aşikar bir durum. Bu duruma oyun mağazalarından örnek verelim. 2021 yılı 2.çeyreği istatistiklerine göre Apple’ın App Store’u aracılığıyla yapılan harcamalar bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 22 milyar dolara ulaştı. Google Play üzerinden yapılan harcamalar yüzde 20 artarak 12 milyar dolara ulaştı. Oyun, her iki mağaza için de açık farkla çoğunluk kategorisiydi.

Mobil Oyunlara Haftalık 1.7 Milyar $ Harcıyoruz OA

Oyun kategorisine daha ayrıntılı bakıldığında, Apple App Store ve Google Play’de haftalık ortalama indirmeler, üst üste beşinci çeyrek için üç aylık dönemde yaklaşık bir milyar indirme seviyesini korudu. Bu, 2019’daki çeyrek başına ortalama indirme sayısına kıyasla yüzde 15’lik bir artış. Oyunlara yapılan haftalık harcama, 2019’a göre ortalama yüzde 35 artarak yaklaşık 1,7 milyar dolar oldu.

mobil oyun istatistik oa
Görseller App Annie’den alınmıştır.

İndirme ve tüketici harcama tablosuna bakıldığında indirmelerde Bridge Race ve Rollic’s Hair Challenge gibi hypercasual oyun dominesi görünüyor. tabi bunda bu tarz oyunlar hızlı, ücretsiz ve ufak yerler kaplaması etken. Tüm zamanların en çok oynanan mobil oyunu Subway Surfers 6.sırada yer alarak hala listede.

mobil oyun indirme tüketici harcama tablosu oa

Tüketici tarafında ise değişim hızı normalde zordur. Roblox zirveye hakim ancak Cygames’in Japon hiti Uma Musume Pretty Derby 24 sıra yükselerek ikinci, Supercell’in Clash of Clans’ı da 12 sıra yükselerek ilk 10’a yeniden girmeyi başardı.

Yazar:

Oyun Arşivi Markasının kurucu ortağı, Profesörü ve markanın arkasındaki zeka. 10 yıldan fazla Website tecrübesi ile sizler için içerikler üretir.

2 Yorum Yapıldı

2 Comments

 1. Feroo

  17 Temmuz 2021 at 14:48

  Farming simulator 2022 oyununu ariyorum ama bir tane haber yok bununla ilgili icerikleinizi bekliyorum

  • Profesör

   17 Temmuz 2021 at 19:51

   Geri dönüşünüz ve öneriniz için teşekkür ederiz. Farming Simulator oyunu ve içerikleri sitemizde yer alacak. Saygılarımızla..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka neler var?

İndir

Darkfire Heroes, kötü düşmanlara veya kötü bir ejderha patronuna karşı gerçek zamanlı savaşlarda becerilerinizi göstermenize izin veren bir aksiyon rpg oyunudur..

Mobil

Apex Legends Mobile'in Beta Sürümü Neden Çıkmadı? Repspawn oyunu Apex Legends Beta sürümünün deneme ülkelerini geçtiğimiz ay sonunda açıklamıştı..

İndir

Riot Games'in League of Legends serisi oyunlarından LOL: Wild Rift çok oyunculu bir strateji ve beceri oyunudur..

Mobil

Azerion-Sanrio Ortaklığından Hello Kitty Pinball. Dünyaca sevilen kedi Sanrio ve arkadaşlarını hangi maceralar bekliyor? Detaylar yazımızda..