Oyunarşivi Youtube Sayfası

Merhaba, ne aramıştınız?

f1-2021-aston-martin-livery-oyun-arsivi-headline
f1-2021-aston-martin-livery-oyun-arsivi-headline


Pc

F1 2021 İncelemesi : Yeni Neler Var?

F1 2021, pahalı oluşu kadar gerçeklik detayları ile de konuşulacak, EA Games gerçeklik detayına takmış durumda.

F1 2021 İncelemesi

Ana hatları ile kısa kısa geçmeye çalışacağım. Fakat oyunun fiyatına değinmeden geçmek istemiyorum. 600-750 TL bandında olmasını beklediğim F1’in bu serisine bu kadar para vermeye değer mi? 2020 den farklı neler var bunlara odaklanacağım.

Ne ile oynadık?

i7 10. Nesil işlemci, Nvidia RTX 2070 ve 32gb 3200 RAM seçeneği bulunan bilgisayarım neredeyse oyun için yetersiz kacaktı desem pek inandırıcı olabilir mi bilmiyorum ama 1080p de 50 FPS aldım. 4k seçeneği ise 20 FPS civarında. Bunlar beklediğim sonuçlar değildi. Gerçeklik algısı ile bir problemi olan EA Games her geçen gün çıtayı yükseltiyor.

F1-2021-Inceleme-Oyun-Arsivi

Hikaye modunda annenizin sizi araması dışında F1 2020 den bir farkı da klasik araçların çıkartılmış olması. Güzel yanı ise Senna, Prost, Nico Rosberg ve David Coulthard gibi klasik sürücüler hala burada.

Hikaye modu

Hikaye modunda sıfırdan bir F1 takımı kuruyoruz. Yeni sponsorluk anlaşmalarından görüntülerimizi optimize etmeye kadar her seçenek mevcut. Bence en ince detayı iyi bir Ar-Ge tim kurabilmek ve eksik yanlarımızı geliştirebilmek.

Senna, Prost, Nico Rosberg ve David Coulthard gibi klasik sürücülerden bahsetmiştik. Dilerseniz Hikaye modunda sizin için yarışa hazırlar. Seçmeniz yeterli.

F1-2021-inceleme-oyun-arsivi-2

Yarışlar ile ilgili

Yarışlar, gelgitlerinde ve sarsıntılarında şaşırtıcı derecede gerçekçi. Hava durumu döngüleri önce gökyüzünde, sonra piste yansıyor ve bizim lastik stratejisi oluşturmamızı sağlıyor. Rakip arabalar kaza yaptığında güvenlik arabasının ortaya çıkması çok sık bir hata belki ama viteste takılmalar ile de karşılaşmak mümkün. Tüm bunlarla birlikte vites kutusunu yarıştan önce değiştirmiş olsaydık bu başımıza gelmeyebilirdi. Ancak beni cezbeden bir sorunu yönetmek ve oyuna hakim olmak, bu benim için oyun içerisinde inanılmaz derecede tatmin edicilik sağlıyor. Yani kontrolün sizde olmaması kötü olurdu 🙂

Araçlar ve EA Games’in gerçeklik takıntısı

EA Games’in geröeklik takıntısı(tutku da diyebiliriz) bahsetmiştim. Araçların yol tutuşları gerçek sürücülerden gelen geri bildirimlerle göre ayarlandı ve F1 2020 ye göre hissedilir ölçüde daha gerçekçi.

Yol tutuşu da gerçek sürücülerden gelen geri bildirimlerden sonra ayarlandığından birkaç yıl öncesine göre daha gerçekçi. Hala PC’ye özel yarış similasyonları kadar özgür hissetmedim, ancak arabalar çok gerçekçi ve çekiş kontrolünü kapatırsanız bol miktarda ‘güç pump’ hissi veriyor diyebilirim.

Nereden indirebilirim

Linke tıklayarak Steam’in ilgili sayfasından oyunu satın alarak indirebilirsiniz.

Yazar:

Panda,, Oyun Arşivi markasının kurucu ortağı, tasarımcı ve yazılımcısı. 15 Yıllık tecrübe. Sizler için içerikler üretir, makale yazar ve geri bildirimleriniz ile ilgilenir.

Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka neler var?

Güncel

Formula 1 yani Dünyanın en popüler motorspor oyunu yeni özellikleriyle yeni oyunu F1 2021 16 Temmuz'da yayında olacak. Yeni hikaye modu braking point hakkında...